Zjednoczone Królestwo i Irlandia gospodarzem Euro 2028. Turcja wycofuje kandydaturę – SportsPro.

Ogłoszenie przez UEFA, że Wielka Brytania oraz Irlandia będą gospodarzami Euro 2028, przyszło tuż po wycofaniu się Turcji z wyścigu. Pięć narodów zgłosiło wspólną kandydaturę, która obecnie jest jedyną opcją na stole. Oficjalne potwierdzenie ma nastąpić na zebraniu komitetu wykonawczego UEFA w przyszłym tygodniu.

Turcja rezygnuje ze starań o Euro 2028

Turcja zdecydowała się wycofać swoją kandydaturę do organizacji Euro 2028, skupiając się na wspólnym wniosku z Włochami o Euro 2032. Decyzja ta otworzyła drogę dla wspólnej kandydatury Wielkiej Brytanii i Irlandii, która teraz wydaje się być pewnikiem.

Oświadczenie UEFA

W oświadczeniu UEFA z 4 października 2023 r. podano: „Administracja UEFA napisała dziś do obu stowarzyszeń, aby potwierdzić, że ich wspólna kandydatura została przyjęta i zostanie poddana ocenie przez komitet wykonawczy UEFA”.

Kolejny krok

Komitet wykonawczy UEFA podejmie ostateczną decyzję podczas spotkania w Nyonie, które odbędzie się 10 października 2023 roku. Decyzja wymaga jeszcze formalnej zgody komitetu.

Czego możemy się spodziewać w Euro 2028?

Wspólna kandydatura Wielkiej Brytanii i Irlandii

Kandydatura obejmuje dziesięć stadionów, z czego sześć znajduje się w Anglii, a pozostałe w Irlandii Północnej, Republice Irlandii, Szkocji oraz Walii. Wśród angielskich stadionów znajdują się m.in. Wembley i stadion Tottenham Hotspur.

Kwalifikacje do turnieju

UEFA planuje, aby wszystkie pięć narodów przeszło przez kwalifikacje, przy czym dostępne będą dwa miejsca dla gospodarzy, którzy nie zakwalifikują się na turniej. Jeśli więcej niż dwa kraje nie spełnią kwalifikacji, przejście uzyskają tylko dwa najlepsze państwa.

Wnioski i perspektywy na przyszłość

Oczekuje się, że Wembley będzie gospodarzem finału, który odbędzie się zaledwie kilka lat po chaotycznym finale Euro 2020. Nowe procedury bezpieczeństwa mają zapewnić, że takie incydenty nie powtórzą się w przyszłości. Prezes FA Debbie Hewitt zapewnia, że plany bezpieczeństwa zostaną przetestowane w najdrobniejszych szczegółach.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *